Romantické bydlení ve vintage stylu

Slovo vintage se ve spojení s bydlením začalo objevovat teprve nedávno. Výraz, který původně označoval staré dobré věci, si ale interiéroví designéři oblíbili a dnes tento styl zdobí nespočet bytů a domů. Osobitou a neotřelou kuchyni, ložnici nebo obývací pokoj si můžete vytvořit i vy samy, stačí dodržet několik základních pravidel.

Vintage není retro

Nádech dávných časů, přírodní materiály, květinové vzory a tlumené odstíny tvoří základ každého vintage interiéru. A právě to ho odlišuje od retro stylu, za který ho mnozí lidé zaměňují. Retro se naopak vyznačuje pestrými barvami a především nábytkem z plastu a vinylu.

Představu toho, co je retro, získáte z fotek domácností 50., 60. a 70. let minulého století. Vintage styl se inspiruje ještě v dávnější minulosti, podobá se totiž interiérům z 20. až 60. let minulého století. I když se doby částečně prolínají, použité materiály a barvy vám jednoznačně prozradí, o jaký styl se jedná.

Jak docílit opravdového vintage?

Při zařizování vašeho domova zapomeňte na plasty, raději zvolte dřevo, bavlnu, kámen a kovy. Nábytek by měl vypadat staře, mít na sobě patinu, rez nebo praskliny.

Vintage interiér je plný oblých tvarů, venkovských prvků a více zdrojů osvětlení. Do každého pokoji kromě stropního světla postavte i stojací lampy a stolní lampičky. Pocit domova vytvoříte také vhodnými záclonami, koberci, dekami a malými polštářky. Nebraňte se pastelovým odstínům, květinovým vzorům a jiným ornamentům.

Ke zvelebení prostoru můžete použít i zajímavou tapetu s potiskem. Převaha růžové, bílé nebo zemitých tónů pak ve vaší domácnosti navodí klidnou a romantickou atmosféru.

Něžná a útulná ložnice

Beatrix Aragon

Pokud zařizujete ložnici, nezapomeňte si v ní nechat kousek místa jenom pro sebe. Nic nevytvoří ten správný princeznovský pocit tak, jako koutek, ve kterém se budete moci zkrášlovat. Toaletní stolek dominuje každé správné vintage ložnici.

Kromě starožitných skříní a postele s vysokým čelem je to totiž právě toaletka, která vnese do prostoru eleganci a něžnost. A nakonec starožitná lampa, zrcadlo s mohutným rámem, staré fotografie nebo originální šperkovnice – to jsou některé z doplňků, které ve vaší ložnici nemůžou chybět.

Kvalitní starý nábytek

Vintage styl oceňuje nábytek, na kterém se už podepsal čas, ale stále ještě vám udělá dobrou službu. Kvalitní věci, které používaly už naše babičky, objevíte ve starožitnictví, v bazarech, na bleších trzích a dokonce i doma na půdě.

Nevadí ani nerovnosti materiálu nebo známky toho, že předmět někdo používal už mnoho let před vámi. Rozhodně se nemusíte bát ani kombinovat starší prvky s novými výrobky.

Při zařizování se ale soustřeďte, aby spolu jednotlivé prvky ladily a stylově se nelišily od zbytku interiéru. Každý pokoj můžete vyzdobit zvlášť a navodit takovou atmosféru, aby odpovídala jeho funkci. Estetická stránka je sice velmi důležitá, ale nábytek by měl být především praktický…