Historie toaletních stolků

Toaletní stolky nejsou jen tak obyčejný kus nábytku – hodně nám toho řeknou o společnosti a jejím vkuse napříč stoletími. Vzhled toaletek, jak je známe dnes, se začal formovat v 17. Století. Za jejich předchůdce se považují menší dřevěné krabice, které se našly už ve starověkém Egyptě. Byly plné různých parfémů, barev na tvář, mastiček a dokonce ručních zrcadélek, které však ještě nebyly ze skla, ale z leštěného kovu. To, že se tyto 3000leté boxy našly v hrobkách, naznačuje, jak důležité bylo pro lidi zkrášlovat svůj vzhled a zvyšovat tak svůj společenský status. A na tom se nic nezměnilo dodnes.

Stejně jako měli své “zkrášlovací” krabičky Egypťané, tak byly i o mnoho století později důležité pro Francouzky. Ty si svoje dřevěné krabice s ornamenty braly, jak se u správných dam patří, všude s sebou a říkali jim necessaires. Toto slovo, i když počeštěné, známe dodnes i my – necesér – označuje taštičku s kosmetikou a líčidly.

I když se tyto dřevěné boxy daly brát všude s sebou, správná dáma potřebovala na důkladnou úpravu svého zevnějšku přece jen dost místa. A tak koncem 17. století někoho šikovného napadlo položit tento box na stolek a dát k němu stoličku – a toaletní stolek byl na světě! V 18. století začala popularita těchto stolků stále více narůstat a staly se znakem jakési společenské prestiže. Nejvíc je proslavila Madame de Pompadour, milenka francouzského krále Ludvíka XV., která byla považována za “trendsetterku” tehdejší doby. Za toaletním stolkem ji najdeme na různých malbách. Madame du Pompadour se dokázala zkrášlovat hodiny, ale také během tohoto procesu přijímala návštěvy. Stolek tedy nesloužil jen k vylepšovaní vzhledu, ale byl i důležitým místem k setkávání se a debatování.

Další významnou Francouzkou, která nedala na svůj toaletní stolek dopustit, byla například Marie Antoinetta, francouzská královna a žena Ludvíka XVI.

V 19. století už nebyly toaletní stolky v ložnicích ničím výjimečným. V Evropě se začaly vyrábět toaletky inspirované gotikou, rokokem, renesancí či viktoriánským stylem, které se vyznačovaly různými ozdobami, složitostí a vyřezávanými motivy rostliny, květiny či vinic.

V Americe byl design toaletních stolků jednodušší. Staly se neodmyslitelným prvkem hollywoodských filmů 20. až 30. let minulého století, které je velmi zpopularizovaly. Tyto filmy byly bohaté na scény, kde hlavní hrdinka – femme fatale, seděla ve své ložnici za elegantním toaletním stolkem a dělala si dramatické líčení očí či nanášela rtěnku. Samozřejmě, toaletní stolky se nevyráběly jen pro ženy. Mužům ale sloužily většinou jen na holení a jelikož při této činnosti stáli, stolky se vyráběly s vyšším zrcadlem a bez taburetek.

V současnosti najdeme na trhu toaletní stolky mnohých stylů a materiálů s designem od jednoduchých a složitějších linií a barev až po vintage kusy. I dnes jsou toaletky stále aktuálním kusem nábytku – trh překypuje nejrůznější kosmetikou a přípravky, ve kterých musí mít dámy přehled a pořádek. A samozřejmě, každá žena má ráda ty momenty, kdy se věnuje jen a jen sobě a zkrášluje se. Toaletní stolek je proto pro tento účel ideální. Pokud se chcete cítit jako královna či princezna a preferujete romantický styl, naše vintage toaletní stolky jsou pro vás ty pravé!